OSWAJANIE lotopałanka karłowata

Lotołapki, koszatniczki i inne podobne do wiewiórek

Moderator: jamalaya

OSWAJANIE lotopałanka karłowata

Postprzez jamalaya » 25 paź 2012, o 16:31

Lotopałanka jest to rodzaj zwierzęcia, które nie można tak po prostu umieścić w klatce i cieszyć się, że się je ma. Zwierzęta te są bardzo towarzyskie i lubią, kiedy poświęca się im dużo czasu i same się tego domagają.

Kiedy zwierzę przybywa do nowego domu często jest przerażone. Widzi nowych ludzi nowe otoczenie, natura w takiej sytuacji nakazuje mu obronę, często w takich sytuacjach używają głośnego dźwięku, który ma na celu odstraszenie obcego. Niektóre wejdą tryb ataku, tylko dlatego, że się boją. Nie zniechęcaj się. Miej cierpliwość, a Twoje zwierzę zrozumie, że nie ma powodu, by się bać.

Najważniejszą, rzeczą przy oswajaniu zwierzątka jest czas, który musimy mu poświęcić, żeby przyzwyczaiło się do naszej obecności (zapachu, głosu), do tego będziemy musieli zaopatrzyć się w torbę, nazywaną też kieszenią wiązania. Taką torbę możemy uszyć sobie sami z polaru, musimy mieć do niej łatwy dostęp i dobrze by było jak będzie miała przyszyty pasek, który umożliwi nam zawieszenie jej na szyi. W taki sposób zwierzę może być z nami w każdej chwili.

Przechodzimy do oswajania zwierzaka z wyglądem właściciela. Tutaj bardzo dobrym atutem jest pokarm, który podajemy z ręki, drugim jest znów torba. Za dnia, kiedy zwierzę jest ospałe umieszczamy je w torbie, zaczynamy ostrożnie odsłaniać tylnia część pupila, głaskamy go, po czym stopniowo odkrywamy głowę. Zwierzę będzie na nas patrzeć, ale będzie tak ospałe, że będzie mu wszystko jedno. Dodam tylko, że to straszne pieszczochy. Pamiętaj, żeby nie wykonywać gwałtownych ruchów, które mogłyby wystraszyć zwierzę. W przypadku, kiedy lotopałanka ucieknie nam z torby nie ganiaj jej jak oszalały próbując złapać, wystarczy podsunąć pod nos torbę, a zwierzę samo do niej wejdzie.

Miłość, cierpliwość i dużo zrozumienia, uczyni Twojego pupila częścią rodziny.

Powodzenia :wink:
Obrazek
NIE WYRAŻAM ZGODY NA PUBLIKACJE MOICH ZDJĘĆ PRZEZ OSOBY TRZECIE I WSTAWIANIE ICH NA PORTALE INTERNETOWE W SZCZEGÓLNOŚCI NA SERWISACH AUKCYJNYCH.
jamalaya
WIE-wiórka
WIE-wiórka

Obrazki: 0
gadu: 0
Punkty reputacji: 5
wiewiórka na rozdrożuwiewiórka na rozdrożu

Re: OSWAJANIE lotopałanka karłowata

Postprzez marta334 » 11 sty 2013, o 17:46

Witam wszystkich:)
jestem swieżym bo od 1 stycznia wlascicielem lotopałanki:) odkupilam ja z calym odsprzętem od rodziny, ktora kupila ja dziecku, ale ono szybko sie nia znudzilo. Sa tego plusy jest bardziej ufna od poczatku je robaczki z ręki nie boi sie jak ją glaskam, wczoraj nawet po raz pierwszy weszla cala mi na reke za pokarmem. Lubi bawic sie tez moimi wlosami :) moje pytanie brzmi: co dalej? jakie jeszcze postepy moga byc, jak ja dalej oswajac czego uczyc. Dodam tez, ze kazda noc jest wypuszczana na pokoj do samego rana az wroci do klatki, nie boi sie kolo mnie przejsc jest oswojona z moja obecnoscia staram sie tez do niej sporo mowic.
marta334
zielona wiewiórka

Posiadane gatunki: lotopałanka
Punkty reputacji: 0
wiewiórka na rozdrożu

Postprzez jamalaya » 11 sty 2013, o 19:31

marta334 napisał(a):moje pytanie brzmi: co dalej? jakie jeszcze postepy moga byc, jak ja dalej oswajac czego uczyc.

nie oczekuj zbyt wiele to nie pies, chociaż mozesz nauczyć ją przychodzenia na zawołanie :grin: , Myśle, że twoja lotopałanka jest oswojona tylko musi sie przyzwyczaić do twojej osoby. Mogła też trochę zdziczeć skoro miało ją dziecko, które później się nią znudziło pewnie nie była wyciągana z klatki.
Ja moje czasem noszę w ciągu dnia w bluzie "kangurku" i kilka razy sie zdarzyło kiedy byłam w innej bluzie a któraś z nich chciała się dostać do kieszeni której tam nie było :lol:
Oswajanie bardzo dobrze ci idzie. 3mam kciuki :grin:
Obrazek
NIE WYRAŻAM ZGODY NA PUBLIKACJE MOICH ZDJĘĆ PRZEZ OSOBY TRZECIE I WSTAWIANIE ICH NA PORTALE INTERNETOWE W SZCZEGÓLNOŚCI NA SERWISACH AUKCYJNYCH.
jamalaya
WIE-wiórka
WIE-wiórka

Postprzez marta334 » 11 sty 2013, o 21:47

dzięki:) a jak nauczyc ja aby przylatywala do reki jak ja wystawie jak jak na filmikach:) i tego aby przychodzila na glos:)
marta334
zielona wiewiórka

Posiadane gatunki: lotopałanka
wiewiórka na rozdrożu

Postprzez jamalaya » 11 sty 2013, o 22:22

w twoim przypadku kiedy masz jednego osobnika mozesz podczas karmienia np. robalami wołać do niego po imieniu, skojarzy to z jedzeniem i bedzie później do ciebie przychodził. Ja poniewaz mam parkę to nie mogę uzyć imienia, stosuję dzwięk cos w stylu cmokania :grin: ostatnio ze wzgledu na to, że lotki są zajęte odchowem młodych zaniedbałam to, nie są nawet zainteresowane wychodzeniem po za klatkę.
Obrazek
jamalaya
WIE-wiórka
WIE-wiórka

Postprzez aajusiaa » 18 lut 2013, o 08:33

Czy to normalne, że lotki są tak złośliwe? Moja panna nawet jak po mnie chodzi i tylko zobaczy gdzieś mojego palca to ugryzie - bo tak. Jeszcze jakby to było takie ostrzegające - to nie, gryzie do krwi. Przy karmieniu (a karmie tylko z ręki) zrobi zawsze tak żeby niby to przypadkiem ale złapac za palca i chapnąć. Widac kiedy gryzie broniac sie (co rozumiem) a kiedy zwyczajnie złośliwie. Nie wiem nawet jak ją skarcic za to - przecież nie dostanie "pstryczka w nos" bo nigdy w ten sposób nie zrozumie, że ja jej krzywdy nie chcę zrobic...
aajusiaa
Rock Squirrel

Posiadane gatunki: Burunduki, lotopałanki, szynszyle, króliki, psiak i koniury :))
wiewiórka na rozdrożu

Postprzez jamalaya » 18 lut 2013, o 10:49

moje lotki też tak robią, tylko bardziej w formie ostrzegawczej, nie raz w formie zabawy i nigdy do krwi. Locia i florek nie są super oswojone mimo, ze były młodziutkie jak je kupiłam, mysle, ze to wina hodowcy, ze nie oswajał ich od poczatku. Daj swojej lotce wiecej czasu i ćwicz z nią regularnie, ja z moimi chodze po domu, trzymam je w kieszeni, pod bluzą czy w kapturze.
Obrazek
jamalaya
WIE-wiórka
WIE-wiórka

Postprzez jamalaya » 18 lut 2013, o 10:56

na tym filmiku widac jak lotka podgryza pojego partnera w palca, w 1:05 min
Ogólnie lotki to takie nicponie, jedne bardziej drugie mniej.
Obrazek
jamalaya
WIE-wiórka
WIE-wiórka

Postprzez aajusiaa » 18 lut 2013, o 14:38

No cóż, jednak mam wredne zwierzątko :)
aajusiaa
Rock Squirrel

Posiadane gatunki: Burunduki, lotopałanki, szynszyle, króliki, psiak i koniury :))
wiewiórka na rozdrożu

Postprzez ErnestMal » 18 lut 2013, o 16:41

Super zmontowany filmik Obrazek
"Czytelnik może żyć życiem tysiąca ludzi, zanim umrze - rzekł Jojen. - Człowiek, który nie czyta, ma tylko jedno życie."
George R. R. Martin, Taniec ze smokami cz.1
ErnestMal
WIE-wiórka
WIE-wiórka

Obrazki: 116
Posiadane gatunki: Suseł Richardsona
gadu: 25598490
Punkty reputacji: 9

Następna strona