Podstawowy pokarm dla wiewiórek nadrzewnych

Podstawowy pokarm dla wiewiórek nadrzewnych

Postprzez mystra » 22 sty 2012, o 12:54

Mało mamy na forum informacji o żywieniu wiewiórek nadrzewnych, a hodowców coraz więcej, więc otwieram temat o żywieniu. Z doświadczenia wiem, że VL i JR Farm nie są optymalne dla moich wiewiórek. Wybierają z niej same nasiona i orzechy, reszta zostaje i wogóle nie jest ruszana. Dla mnie nie jest to aż tak dużym problemem bo reszte dostają susełki ale generalnie poszukuje właściwej karmy dla moich maluchów. Macie jakieś polecone produkty albo może sami robicie karme? Do tej pory mieszałam VL z orzechami, kukurydza, pestkami dyni i JR Farm tropikalnymi owocami bądź JR Farm sałatką owocową. Tropikalne owoce bardzo smakują moge polecić. Szukałam u niemieckich hodowców polecanych karm i dużo z nich miesza karme dla papug z karmą dla chomika (również dla burunduków). Zaznaczają jednak, żeby uważać na CHili w karmie dla papug. Taką karme od VL właśnie zamówiłam, więc zobaczymy. Ktoś może już próbował? :smile:
mystra
Świstak

Obrazki: 52
Posiadane gatunki: 2 susełki richardsona, 4 Tamiops Swinhoei
gadu: 0
Punkty reputacji: 18
aktywna wiewiórkaaktywna wiewiórkaaktywna wiewiórkaaktywna wiewiórka

Re: Podstawowy pokarm dla wiewiórek nadrzewnych

Postprzez wiewiórka » 22 sty 2012, o 16:04

Wszystko zależy od tego jaka to jest wiewiórka. Wiewiórki tropikalne zawsze będą żywiły sie trochę inaczej niż np. wiewiórki sosnowe (Tamiasciurus hudsonicus, Tamiasciurus douglasii). Podstawową karmą są gotowe mieszanki uzupełniane czasem o owoce i przysmaki.

Jeśli chodzi o Callosciurus Finlaysoni, Olka karmiona jest mieszanką Versele Lagi i pestek dynii. Wykazuje podobną miłość do pestek co burunduki. Jeśli w miseczce znajdzie orzeszki ziemne w łupince chowa je sobie do spiżarni na potem, jako zapasy.
Dodatkowo dostaje owoce: najczęściej jabłka, winogrona, suszone śliwki (tak na fali po-świątecznej :wink: ), banany, ale najbardziej lubi liczi. Zdarzyło się jej dostać kiedyś owoc o nazwie "starfruit" który po przekrojeniu na plastry wygląda jak mała, żółta gwiazka. Niestety jest trudno dostępny, tak jak i liczi.
Zaraz po liczi jej ulubionym jedzeniem są winogrona. Zjada je dość specyficznie, bo podczas jedzenia obiera sobie winogorono ze skórki, skórkę wyrzuca obok.
Poza świeżymi owocami do karmy ma dosypywane chipsy bananowe - zasuszone plasterki bananów.
W ramach przysmaków Olka dostaje co jakiś czas orzeszki ziemne w karmelu i dropsy jogurtowe Vitacraft.

W odróznieniu od burunduków Olka nie chce pić mleka a juz tym bardziej nie interesuje jej karma dla kotów (ta mokra w kosteczkach).

Owocami i przysmakami staram sie ją karmić z ręki, żeby mi się oswajała. Działa. Przynajmniej na nią.
Obrazek
pozdrawiam

Asia
wiewiórka
Świstak

Obrazki: 118
Posiadane gatunki: Callosciurus finlaysoni, Burunduk, Susełek lamparci
gadu: 5833664
Punkty reputacji: 7
wiewiórka na rozdrożuwiewiórka na rozdrożu

Postprzez mystra » 22 sty 2012, o 16:59

moje też lubią lichi a że właśnie mamy sezon to dostają :smile: Z winogronami jest to samo, też obierają :grin: ja im nawet na pol zawsze kroje to sobie wysysają :smile: musze ten starfruit spróbować, widziałam w sklepie. A olka zjada VL kompletnie? Bo moje wogole nie tkną tych zmodyfikowanych części, jakby były niejadalne :sad: Mocno się zastanawiam nad taką maszyną do suszenia bo suszone owoce są top na ich liście no a nie tylko wiewiórom by smakowały :cool:
mystra
Świstak

Postprzez wiewiórka » 22 sty 2012, o 17:58

mystra napisał(a):A olka zjada VL kompletnie? Bo moje wogole nie tkną tych zmodyfikowanych części, jakby były niejadalne :sad:

Kompletnie. Na początku wybrzydza i wybiera sobie niektóre rzeczy, potem wcina resztę.
Obrazek
pozdrawiam

Asia
wiewiórka
Świstak

Obrazki: 118
Posiadane gatunki: Callosciurus finlaysoni, Burunduk, Susełek lamparci
Punkty reputacji: 7
wiewiórka na rozdrożuwiewiórka na rozdrożu

Postprzez Psiiik » 22 sty 2012, o 18:32

wiewiórka napisał(a):Zaraz po liczi jej ulubionym jedzeniem są winogrona. Zjada je dość specyficznie, bo podczas jedzenia obiera sobie winogorono ze skórki, skórkę wyrzuca obok.

Ha ha, skąd ja to znam :grin: Moje wiewióry też oskórowują: winogrona, jagody, Wióra nawet próbowała obrać ze skórki truskawkę, a jak się okazało, że to niemożliwe to się obraziła i odmówiła spożycia :lol:
Jedna taka szansa na sto :D
Psiiik
Chickaree

Obrazki: 45
Posiadane gatunki: burunduk
gadu: 7437428
Punkty reputacji: 11
aktywna wiewiórkaaktywna wiewiórkaaktywna wiewiórka

Postprzez jack85 » 31 sty 2012, o 21:09

Witajcie
Co sądzicie o karmie dla wiewiórek o następującym składzie:

Słonecznik (różne rodzaje), kukurydza, owies gnieciony, chleb świętojański, Szczeć, pszenica, nasiona cedru, Pszenica dmuchana, Prażona kukurydza, Płatki kukurydziane, Orzechy laskowe, Owoce dzikiej róży, Rodzynki, Nasiona dyni, Śruta sojowa z obłuszczonych nasion, Lecytyna, Marchew -płatki suszone, Olej sojowy, Witamina 3mm pelet.

Nie jest to karma spotykana w polskich sklepach, ale jest dedykowana właśnie dla wiewiórek - nie ogólnie dla gryzonii. Wiem, że "na zachodzie europy" (holandia) cieszy się raczej dobrą opinią wśród hodowców wiewiórek i wydaje mi się to ciekawą alternatywą, choćby na duże zróżnicowanie składu...
jack85
zielona wiewiórka

Punkty reputacji: 0
wiewiórka na rozdrożu

Postprzez wiewiór » 1 lut 2012, o 05:30

jack85 napisał(a):Witajcie
Co sądzicie o karmie dla wiewiórek o następującym składzie:

Słonecznik (różne rodzaje), kukurydza, owies gnieciony, chleb świętojański, Szczeć, pszenica, nasiona cedru, Pszenica dmuchana, Prażona kukurydza, Płatki kukurydziane, Orzechy laskowe, Owoce dzikiej róży, Rodzynki, Nasiona dyni, Śruta sojowa z obłuszczonych nasion, Lecytyna, Marchew -płatki suszone, Olej sojowy, Witamina 3mm pelet.

Nie jest to karma spotykana w polskich sklepach, ale jest dedykowana właśnie dla wiewiórek - nie ogólnie dla gryzonii. Wiem, że "na zachodzie europy" (holandia) cieszy się raczej dobrą opinią wśród hodowców wiewiórek i wydaje mi się to ciekawą alternatywą, choćby na duże zróżnicowanie składu...

Witaj.
Chyba trochę ciężka - taka bardzo tłuszczowa ta karma jak na moje oko, nie wiem jakie jest wyważenie substytutów. To jest jakiś gotowy produkt?
Obrazek
wiewiór
Ratufa

Obrazki: 84
Posiadane gatunki: Callosciurus Finlaysoni, Burunduk, Susełek lamparci
Punkty reputacji: 14
aktywna wiewiórkaaktywna wiewiórkaaktywna wiewiórka

Postprzez mystra » 1 lut 2012, o 09:15

wlasnie! interesujace by bylo czego ile jest :smile: Sam sklad jest ok, ale przydalyby sie jeszcze jakies suszone roslinki/owoce, moze suszone gniecione groszki? Ostatnio odkylam, ze ciesza sie wielkim zainteresowaniem wiewiorow :smile: i maja malo tluszczu :wink:
mystra
Świstak