21 gra

21 gra w karty, lepiej znana jako blackjack, została wprowadzona do Stanów Zjednoczonych w 19 wieku, ale początek gry nadal jest kwestionowany wśród historyków. Korzenie blackjacka można śledzić na kilku europejskich grach w karty, w tym francuskich „Vingt-Un” (21), „Trente et Quarente” i „Chemin de Fer” (Railroad), a także w hiszpańskim „One and Thirty „, Baccara” włoska „i” Siedem i pół „, które mają podobieństwa do nowoczesnego Blackjack. W Polsce wiemy to lepiej jako 21 gra. Gdy hazard został zalegalizowany w Nevadzie w 1934 roku, a Blackjack został zaoferowany jako gra najczęściej spotykana z jednym lub dwoma kartami.

Czy wiedziałeś?

21 gra nie był zbyt popularny, kiedy został wprowadzony do amerykańskich kasyn. W rezultacie kasyna zaczęły oferować różne rodzaje premii, aby przyciągnąć graczy. Jedną premię stanowiła wypłatę w wysokości 10 do 1, jeśli ręka gracza składała się z asa piki, a także do kieszeni pik lub klubów. Ponieważ te dwa Jacks są „czarne”, nazwali go „blackjackiem” i nazwa została zablokowana.
Roger Baldwin opublikował pracę w 1956 roku, która wyjaśniała, że ​​zmniejsza przewagę nad domem w oparciu o prawdopodobieństwo i statystyki, które były dość mylące dla tych, którzy nie byli matematykami. W tej publikacji „Optymalizacja strategii w blackjacku” opisał swoje odkrycia dotyczące gry. Wykorzystując liczne obliczenia (nie mieli wtedy komputerów, aby im pomóc) opisał sposoby na pokonanie gry.
Na początku lat pięćdziesiątych statystycy i programiści obliczyli szanse każdej gry na daną rękę; stąd podstawowa strategia (statycznie poprawna gra) została opracowana. Baldwin, Cantey, Maisel i McDermott po raz pierwszy opublikowali wyniki swojego najlepszego sprzedającego się w 1956 roku: „Grając w blackjacka, aby wygrać”.
Kilka lat później, w 1962 r., Dr Edward Thorp opublikował pierwszą książkę „Beat the Dealer”, w której przedstawiono techniki liczenia kart i strategie mające na celu zmniejszenie zalet domu. Udowodniło, że można konsekwentnie pokonać dealera poprzez „liczenie kart”.
W tym czasie eksperci komputerowi, na przykład Julian Braun z IBM, prowadzili kilka komputerowych modeli gry zaprogramowanych do grania milionów rąk. To również potwierdziło twierdzenie Thorp, że dealer może zostać pobity. 21 gra histerii przeskoczyło świat, gdy ludzie zaczęli grać w kasynach, aby grać w tę grę, która była teoretycznie wywalczona.
Właściciele kasyn odpowiedzieli prawie na noc, zmieniając zasadniczo zasady gry, co sprawia, że ​​trudniej jest wygrać. Te drastyczne zmiany nieumyślnie przeraziły publiczność, gdy tylko ludzie uwierzyli, że jakakolwiek nadzieja na pokonanie gry została utracona. W rezultacie kasyna były świadkiem ogromnego spadku zysków. Amatorzy i zwykli gracze, którzy niegdyś zarobili większość swoich kasyn, pozostali w czystości, a tylko specjaliści odważyli się zagrać w nowy, szczuplejszy blackjack.

Boo Boo, niespełna 850 funtów

Kilka tygodni później kasyna zdały sobie sprawę, że tracą tyle pieniędzy, że niechętnie przywrócą oryginalne zasady. Ponieważ słowo było, że gra teoretycznie może być pobita, wszyscy starzy gracze, a także wiele nowych, zalane kasynami po raz kolejny, a zyski w kasynie wzrosły wyżej niż kiedykolwiek wcześniej. Nowe systemy były błogosławieństwem w przebraniu.
Właściciele kasyn zdali sobie sprawę, że jest to niezaprzeczalne, nawet dzisiaj. Chociaż zasadniczo można było pokonać grę, w rzeczywistości zdecydowana większość graczy nie miała pojęcia, ani dyscypliny, aby korzystać z kompleksowych systemów liczenia kart. Niektórzy mistrzowie mieli wiedzę, aby iść naprzód i odejść z zyskami w kasynie, ale zdecydowana większość nie mogła. Oczywiście, kasyna wdrożyły kilka strategii zniechęcających do liczenia kart, takich jak dodawanie wielu pokładów, przetasowanie na dobre przed końcem talii i szkolenie dealerów w celu rozpoznawania i sabotażu liczników podczas dużych podwyżek zakładów, ale podstawowe zasady gry pozostają bez zmian. Kasyna ciągnęły się w dolary, a świat wciąż się odwrócił.
21 gra, która kiedyś była grą stołową, którą trzyma się w rogu większości kasyn, jest najpopularniejszą grą w karty stołowej w Stanach Zjednoczonych. W dzisiejszej wersji gry Blackjack, każda asa połączona z 10-punktową kartą-10, jack, królową i królem, liczy się jako naturalny 21 gra, z wyjątkiem po podziale.
Blackjack jest popularną grą na całym świecie i widział tylko wzrost graczy jako postępy lat. W rezultacie od wielu lat pojawiło się kilka wariantów. Wśród tych hiszpańskich 21, Pontoon, Blackjack ekspozycji i chiński Blackjack są wspólne. Eliminacja Blackjack, która jest w formacie turnieju, jest również bardzo popularna. To, co kiedyś było grą, która nie była popularna i wydawała się zbyt trudna do gry ze „strategiami” i „liczeniem kart”, jest najbardziej popularną grą w karty, którą można zagrać w kasynie w większości krajów świata.